Velkommen til Hans Christian Brun-Jensen

Velkommen til Hans Christian Brun-Jensen

Velkommen til Hans Christian Brun-Jensen

# Nyheder

Velkommen til Hans Christian Brun-Jensen

Vi byder velkommen til Hans Christian Brun-Jensen, som er en del af Brøndby Strand Kirkes kor som baryton.

Hans Christian afsluttede i juni 2026 sin bacheloruddannelse i klassisk sang ved Det Jyske Musikkonservatorium, hvor han har studeret hos Signe Asmussen. Han bringer stor erfaring med sig inden for kirkemusikken. Gennem 11 år sang han i Aarhus Domkirkes Drengekor, og de seneste ni år har han virket som professionel kirkesanger.

Ved siden af kirkesangen har Hans Christian også medvirket i flere operaproduktioner. Han deltog i Den Ny Operas opsætning af Götterdämmerung i 2025 og har sunget med i koret ved flere af Den Jyske Operas forestillinger, senest Tosca i 2023.

Som solist har Hans Christian blandt andet sunget rollen som Pilatus i Bachs Johannespassion i Aarhus Domkirke, Skt. Pauls Kirke i Aarhus og Haderslev Domkirke.

Vi glæder os over at have Hans Christian som en del af vores kor og ser frem til de musikalske oplevelser, han vil være med til at skabe i kirken.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed